Muzeum Ziem Nadbużańskich Zespół Pałacowy Ossolińskich Sterdyń  Muzeum Ziem Nadbużańskich Zespół Pałacowy Ossolińskich Sterdyń
 
    Krajobrazowy Przewodnik Wschodniego Mazowsza i Podlasia.    
    Fundacja na Rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego.    
         
Powrót na listę punktów turystycznych
   


Krzyż wołyński w Kazimierzowie

Krzyż Wołyński w Kazimierzowie koło Kałuszyna, wystawiony przez Pawła Goźlińskiego, w 70 rocznicę mordu wołyńskiego, zbrodni przeciwko ludzkości, pamięci zamordowanego Ks. Jana Kotwickiego proboszcza parafii Chrynów i jego 150 wiernych. Jak stwierdził Paweł Goźliński  (rozmowa przeprowadzona w roku 2013) - pomimo niechęci lokalnych urzędników udało się upamiętnić tą ofiarę - ten bezmyślny pełen nienawiści mord na Polakach, na Polskiej Kulturze. Ci, co gardzą pamięcią o Polakach, nie warci są bycia Polakami - tym bardziej Posłami Rzeczypospolitej (dziś możemy dodać do słów Pawła Gożlińskiego, że także Burmistrzami). Stawiam, krzyż tu, na polskiej mazowieckiej wsi, bo tam na Wołyniu nikt mi na to nie pozwoli.

Przewodnik na urządzenia mobilne Muzeum Ziem Nadbużańskich


Krwawa niedziela na Wołyniu,
11 lipca 1943

Przewodnik na urządzenia mobilne Muzeum Ziem Nadbużańskich

Ksiądz [Jan Kotwicki] rozpoczął sumę, a ja z kolegą Jankiem Żebrowskim stanęliśmy za drzwiami kaplicy. Razem z ludnością z poprzedniej mszy było około 200 osób. […] Po Podniesieniu zauważyłem, stojąc obok drzwi, podejrzany ruch. Zobaczyłem, że kilku banderowców ustawiło ręczny karabin maszynowy typu „diechtiarow” i poczęli strzelać do ludzi seriami i z pojedynczych karabinów. […] Ludzie zaczęli uciekać drzwiami bocznymi obok zakrystii i chóru. Kaplica jednak otoczona była szczelnie i bez przerwy rozlegały się strzały. […] Trwał krzyk, jęki i rozdzierający uszy wrzask dzieci.

Relacja Zygmunta Abramowskiego, byłego ministranta w parafii Chrynów, pow. włodzimierski w woj. wołyńskim.

   

11 lipca 1943 po mszy św. o godz. 9.00, ludność powracająca do domów została zawrócona do kościoła przez kordon UPA. Wpuszczano natomiast idących na mszę na godz. 11.00. Zgromadzono w ten sposób około 200 osób.

Po rozpoczęciu kolejnej mszy pod główne wejście kościoła podjechało kilka furmanek z Ukraińcami, którzy rozstawili karabin maszynowy i zaczęli strzelać do ludzi w kościele.

Do wnętrza kościoła wrzucono także granaty. Próbowano uciekać bocznymi drzwiami, ale tam również Polacy dostawali się pod ogień upowców otaczających kościół.

W ten sposób zginął proboszcz Jan Kotwicki. Niespodziewanie po tym ostrzale napastnicy wycofali się nie dobijając rannych.

Ocalała część kobiet ukrytych w plebani, dwaj ministranci, którzy schowali się za otwartymi drzwiami głównymi i organista. Zawiadomieni o odejściu upowców przez miejscowego Ukraińca, Polacy wydostali się z kościoła i uciekli.

Uciekł również 8-letni chłopak, który przedostał się przez otaczających kościół upowców i zawiadomił Polaków z sąsiedniej kolonii Oktawin.

W tym czasie oddział UPA powrócił, by pozbierać ciała zamordowanych. Część zwłok upowcy zrzucili do pośpiesznie wykopanych dwóch dołów, reszta pozostała na przyległym do kaplicy terenie i w zbożu, do którego uciekali ranni, chcąc się ukryć. Bezpośrednio po mordzie napastnicy próbowali kaplicę podpalić, ale ogień się nie rozprzestrzenił.

Przybyli dwie godziny po zdarzeniu uzbrojeni Polacy z Oktawina, znaleźli również zamordowanych Polaków, w domach w Chrynowie. Zginęło w sumie około 150 osób.

14 lipca ciało księdza Kotwickiego zabrała furmanką jego siostra ocalała z masakry i dwie pomagające jej kobiety do Włodzimierza Wołyńskiego, gdzie został pochowany na cmentarzu parafialnym. Po tygodniu wieś wraz kościołem została doszczętnie spalona, również przez UPA.

Opis wydarzeń za  http://www.fronda.pl/blogi/prawda-o-nobliscie/zbrodnia-w-chrynowie,37652.html









  Przewodnik na urządzenia mobilne Muzeum Ziem Nadbużańskich

 

Przewodnik na urządzenia mobilne Muzeum Ziem Nadbużańskich
















Włodzimierz Wołyński, 1991 r. Grób ks. Jana Kotwickiego, zamordowanego przez UPA 11 lipca 1943 r. podczas napadu na kościół w osadzie Chrynów w gminie Grzybowica. Fot. W. Siemaszko.
fotografia za: http://www.nawolyniu.pl/zdjecia/wlodzimierski/60.htm
Epitafium ku czci Ks. Jana Kotwickiego. Przewodnik na urządzenia mobilne Muzeum Ziem Nadbużańskich

linki zewnętrzne:

MORD W CHRYNOWIE http://www.kresy.pl/kresopedia,historia,ii-wojna-swiatowa?zobacz/mord-w-chrynowie

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Chrynowie

https://pl.wikipedia.org/wiki/Chryn%C3%B3w

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Chrynowie

http://www.bibula.com/?p=58526http://www.bibula.com/?p=58526 MAREK KOPROSKI

http://www.rp.pl/artykul/160977.html?print=tak

http://www.stowarzyszenieuozun.wroclaw.pl/wlodzimierz_wol.htm

 

Bibliografia:

- Władysław Siemaszko, Ewa Siemaszko: „Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia : 1939–1945. Warszawa:

- Ewa Siemaszko: „Zbrodnie przed ołtarzem” 

- dr Leon Popek, IPN:” „Zbrodnie OUN – UPA na mieszkańcach Kresów Wschodnich RP w latach 1943 – 1944 na przykładzie Wołynia”

Opracowano z udziałem mieszkańców gminy Kałuszyn.

Przewodnik na urządzenia mobilne Muzeum Ziem Nadbużańskich

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeśli brak tego oznaczenia w miejscu gdzie ono być powinno, jeśli posiadasz taka możliwość umieść to oznaczenie.

http://www.qr-online.pl/

Obok Krzyża znajduje się Gospodarstwo Agroturystyczne Fundatorów Pomnika Państwa Goźlińskich. To doskonałe miejsce do zaplanowania odpoczynku.

Przewodnik na urządzenia mobilne Muzeum Ziem Nadbużańskich

Dziękujemy za udzielone życzliwość i gościnę oraz materiały do opracowania punktu turystycznego.

 

 


Przewodnik na urządzenia mobilne Muzeum Ziem Nadbużańskich

Projekt dofinansowany ze środków "Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich - Mazowsze Lokalne"

realizowanego przez Fundację Fundusz Współpracy, Stowarzyszenie BORIS oraz Stowarzyszenie Europa i My".